Aşkın şehri Paris… Fransa’nın en tutkulu şehri Paris’in içinde kaç farklı Paris yaşıyor aslında. Her gidişinizde sizi şaşırtmayı başaran bu şehir; birbirinden şık binaları, küçük dükkanları, zarif insanları, kaldırım kafeleri, barları, gece kulüpleri, restoranları ve romanlardan fırlamışçasına kişilikli atmosferiyle her yaş grubuna hitap eden büyük bir dünya. Mitolojide sanat, moda ve gastronominin tanrıları olsaydı bu üç tanrının da kutsadığı büyülü şehir kesinlikle Paris olurdu.

Eiffel Kulesi’nden tüm şehri izlemek, Seine Nehri kenarında piknik yapmak, Louvre Müzesi’nde sanat yolculuğuna çıkmak ya da Saint Germain’in vintage dükkanlarında dolaşmak için Paris her zamanki çekiciliğini koruyor.

paris

Paris’te bunları yapmadan dönmeyin!

Paris’te gezilecek yerlerin başında Fransız Devrimi’nin belirleyicisi Place de la Bastille, Paris’in simgesi La Tour Eiffel, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Arc de Triomphe, Champs-Elysée, Musée d’Orsay, Sacré Coeur, Luxembourg ve Tuileries Bahçeleri, Place de l’Opéra geliyor. Ayrıca Paris’te bunları yapmadan da dönmeyin;

Paris’in en keyifli meydanlarından 1612 yılında, Médici ailesinden Marie de Médici’nin hükümdarlığı zamanında yapılmış Jardin du Luxembourg’u görün.

Modern mimarisi ve renkli dış cephesi ile fark yaratan bir kimliğe sahip olan Çok kültürlü bir merkez olarak kurulan Centre Pompidou ‘da 100.000’den fazla eseri inceleyebilirsiniz.

Güzel havalarda Jardin des Tuileries parkını gezin. Louvre’dan Concorde Meydanı’na kadar uzanan dev park Jardin des Tuileries’te etrafa serpiştirilmiş şık sandalyelerde güneşlenmek, büyükler için de çocuklar için de çok eğlenceli.

Le Quartier Latin; yaz geceleri geç saatlere kadar açık kafeleri, barları ve restoranlarıyla Paris’in cıvıl cıvıl köşelerinden biri. Aydınların, öğrencilerin ve gece hayatını sevenlerin mutlaka bu semte uğraması gerek.

1848 – 1915 yıllarına ait yaratılmış heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğrafların yer aldığı Musée d’Orsay‘da 6 özel koleksiyon ve süreli sergiler yer alıyor. Şehrin en özel sanat mekanlarından biri.

Paris’i doyasıya izleyebileceğiniz Seine Nehri’nde tekne gezisi yapın. Çekeceğiniz fotoğrafların güzel çıkması için ışığın etkileyici olduğu sabah ve akşamüstü saatlerini tercih edin.

Paris’in ünlü opera binası L’Opéra Garnier görülmeye değer. Fransız İmparatorluğu’nun gücünü ve ihtişamını simgeleyen bu binada, salonun tavanındaki göz kamaştırıcı Chagall fresklerine hayran kalacaksınız.

Trocadero Meydanı, Eyfel Kulesi’ni uzaktan en güzel görebileceğiniz nokta. Her gece kuleyi binlerce ışıkla aydınlatıyorlar. Büyüleyici bir görüntü!

paris

Paris’te müze ücretleri

Paris’te turistik bölgelerin hem çok oluşu hem de diğer Avrupa şehirlerine göre pahalı oluşu bütçenizi bir kez daha gözden geçirmenize neden olabilir. Bu bütçeyi en aza indirebilmek için mutlaka Paris Museum Pass almanızı tavsiye ederiz. Louvre, Orsay, Notre Dame gibi mutlaka görülmesi gereken yerlerin giriş ücretlerini bu kartla aşağı çekebilirsiniz. 2,4 ve 6 günlük seçenekleri var ve sırasıyla 39, 54,69 Euro gibi bir fiyatlandırması var.

 Paris şehir içi ulaşım!

Paris’te en rahat toplu taşıma elbette metro. 14 hatlı metro ağı olan Paris’te tüm şehri baştan başa rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Metro ile RER adı verilen 5 hatlı banliyö tren ağı birbirine bağlanmış durumda. Böylece bir metro istasyonundan banliyö trenine geçiş ve Paris dışına çıkış da mümkün. Tabi yolunuza metro biletiyle değil, RER biletiyle devam etmeniz gerekiyor. Sabah 5:30, kapanış ise sabah 1:00 civarında. Metro biletiyle Paris’te otobüse de binebilirsiniz. Tek geçişlik metro bileti fiyatı 1.80 Euro. Dilerseniz hem ulaşımda hem de müzelerde indirim sağlayan Paris Pass Card alabilirsiniz.

paris

Ayrıca Paris’i seyrederek otobüsle de seyahat edebilirsiniz. 59, 21 ve 72 numaralı hatlar Paris’in en güzel mahallelerinde dolaşmanızı sağlıyor. Yine de en keyiflisi yürüyerek Paris’i keşfetmek. Sokak sokak, abide abide, heykel heykel, cadde cadde görebilmenin en güzel yolu zaten.

Paris’te Konaklama

Paris’te kalmak için tercih edilebilecek en güzel bölgeler Latin Querter, Champs Elysees civarı ve St Germain. Hepsinde de turistik bölgelere çok yakınsınız. Aynı zamanda lokal insanlarla bir arada olma şansınız da var. Metro ağı çok geniş olduğu için dilediğiniz yer, bütçe ve özellikteki otelleri tercih edebilirsiniz

Write A Comment