İhtişam, parıltılı bir yaşam, her adım başı karşınıza çıkan gösteriş… Yazıldığında abartılı gelse de bu sıfatlar Moskova’nın başına eklendiğinde hiç göze batmıyor, hatta bu gösteriş bu şehri tamamlıyor diyebiliriz. 860 yıllık bir şehrin şatafatlı geçmişiyle birlikte yükselen modern gökdelenler, Moskova’yı da günümüz hayat koşullarına adapte etmeyi başarmış.

Dünyanın en büyük ülkesinin başkenti olup, tarihte hem diktatör hem kurban olabilmeyi başaran Moskova’da bu zıtlığı Kızılmeydan’da, Kremlin Sarayı’nda hissediyorsunuz. St. Basil Katedrali, Kızılmeydan’daki Lenin mezarı, eski şehir “Kitay Gorod”, Yunan ve Roma mermerleri ile kaplı antik bir tapınak olarak inşa edilen Puşkin Müzesi bu şehrin en değerli kelimelerini oluşturuyor.

moskova

Moskova’da Ulaşım

Moskova, Avrupa’nın İstanbul’dan sonra en büyük şehri. Elbette büyük bir metropol olduğu için bazı zorlukları olsa da metro hattının muhteşem olduğunu söylemeliyiz. Gece 01:00’e kadar çalışan metrolar bu saatten sonra yerini sadece taksilere bırakıyor. Taksilerle pazarlık yapmanız şart. Zira bu şekilde çalışmaya alışmışlar. Metroları çok temiz ve güvenli. Hatta adeta bir müze kıvamında. Rusya’da mutlaka gezmeniz gereken yeler arasında Moskova metrosu da var. Sovyet döneminden kalma çok güzel metro istasyonları var. Metroya tek binişlik bilet fiyatı 60 Ruble. Daha fazla detayı buradan öğrenebilirsiniz. Metrolarda zorlanabileceğiniz bir nokta da İngilizce hiçbir işaret olamaması. Her şey Kiril alfabesiyle. Bu nedenle bir Moskova metrosu aplikasyonu indirip, İngilizce ’sini buradan kontrol edebilirsiniz. Metro haritasına da gitmeden göz atabilirsiniz.

moskova

Moskova Metrolarını Gezmeden Dönmeyin!

moskova

Moskova’nın özellikle bazı metro hatlarını gezmek bir müze gezmeyle eş değer. Dünyanın en güzel metrolarından biri olan Moskova metroları Sovyet döneminde, dönemin sanatının sergilediği, 2. dünya savaşında ise sığınak olarak kullanılan yerlerden biri olmuş. Görmeden dönmemeniz gereken metro duraklarını sıralayalım; Mayakovskaya, Novoslobodskaya, Kievskaya, Ploshad Revolutsii (Revolotion Square)…

Moskova’da Bunlara Dikkat!

moskova

Mutlaka pasaportunuz yanınızda gezin. Polisler sürekli kontrol yapıyorlar.
Taksiler genellikle pahalı ve şehirde trafik genellikle yoğun.
Çok fazla İngilizce bilen yok. Bu nedenle biraz da olsa Rusça kelime öğrenmekte fayda var.
Tarih, sanat ve eğlence üçlüsü bir şehirdesiniz. Bu üçünün de tadına varın!
Lezzetli Rus mutfağını tatmadan dönmeyin!

Write A Comment