Güneydoğu Asya’nın kendine has sükuneti ve dinginliği ile kalbimizi fetheden Endonezya son derece ilginç bir coğrafyaya sahip. 17.500’e yakın minik adacıktan oluşan ülke, bu anlamda benzersiz bir örnek. Ekvatoral iklim kuşağında yer alan Endonezya’da hava her daim sıcak. Ülke biraz nemli bir havaya sahip olsa da soğuk havadan hoşlanmayanlar Endonezya’yı sevecek.

Ocak-Mart ayları arasında yağışlı ve ılık hava dalgasının hâkim olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Jakarta, Java ve Suwalesi gibi büyük merkezlerde bulunan devasa alışveriş merkezlerinde A’dan Z’ye aradığınız her şeyi, çok çok uygun fiyatlara bulabildiğiniz ülke tabi ki alışverişten ibaret değil!
Endonezya deyince akla ilk gelen yerlerden biri hiç şüphesiz Bali! Pudrayı andıran incecik ve bembeyaz kumlarla kaplı plajlar ve masmavi denizinden fırlayan küçük sönmüş volkanları ile gerçek dışı bir güzelliğe sahip olan Bali, aynı zamanda mistik anlamda da keşfedilmeyi hak eden bir bölge.

endonezya-jjturizm

5 Kelimede “Endonezya”:
Dinginlik, Bali, Egzotik, Güneydoğu Asya, Yanardağ

Niye Gidilir?

Endonezya’da uzun uzun anlatacağımız yerlerin başında “Eat, Pray, Love” filminden de anımsayacağımız Bali geliyor. Bali şimdiye kadar balayı ve romantik tatil destinasyonu olarak konumlandırılsa da, şimdilerde yalnız gezginlerin ve kalabalık grupların uğrak yeri haline gelmiş durumda. Bali’nin muhteşem doğası ve filmlerde görüp “görüntü yönetmeninin hüneri” sandığımız masmavi suları özellikle doğa tutkunlarının aklını başından alacak cinsten. Ancak Bali’de tüm bunlardan fazlası da var. Gizemli ve dingin Güneydoğu Asya geleneğinin yaşatıldığı adada birçok tapınak ve sunak bulunuyor. Bu mistik mekânlar arasında özellikle Tanah Lot tapınağını sakın es geçmeyin. 16. yüzyılda, okyanusun üzerindeki kayalara inşa edilen kutsal Hindu tapınağına “denizin içindeki toprak tapınağı” da deniyor. Tapınağı koruduğuna inanılan zehirli su yılanlarına dikkat! Yine Bali’de bulunan Kerambitan bölgesinin Kelating köyü, 17. yüzyıldan kalma eski mimari tarzıyla ünlü. Bu tarzın en güzel örneklerinden olan Puri Gede ve Puri Anyar saraylarını gezmeyi unutmayın. Neolitik çağdan kalma tapınaklar bölgenin ne kadar eski olduğunun göstergesi. Endonezya’da geleneksel Asya mutfağının en iyi örneklerini tadabilirsiniz. Envai çeşit deniz ürünleri ve balık çeşitlerini bulabileceğiniz balık restoranlarına bayılacaksınız. Ayrıca dünyanın en pahalı kahveleri arasında bulunan “kopi luwak” Bali’de üretiliyor. Tatmadan dönmeyin!

Write A Comment