Çin’de gezerken turist olmanın hakkını vereceğinize emin olabilirsiniz! Çünkü ne siz o kültüre aşinasınız ne de Çinliler kendi ülkeleri dışında yaşayan yabancıların varlığını kanıksayabilmiş durumda. Bu durum seyahatiniz boyunca ilginç hatta kimi zaman komik anlar yaşamanıza sebep olacak.

Din ve felsefe ile ilgileniyorsanız Çin seyahatiniz keyifli bir belgesel tadında geçecek demektir.
Uzakdoğu Mutfağı ve deniz ürünleri tutkunları, Çin’de inanılmaz ucuz fiyatlarla muhteşem lüks ve lezzetli yemekler tadabilirsiniz. Bu restoranları ziyaret etmek, Türkiye’de ve Avrupa’da denediğiniz Çin yemeklerinin orjinalinden ne kadar uzak olduğunu görmek için iyi bir fırsat olabilir. Çin’in yüz ölçümü çok büyük olduğu için, gittiğiniz her şehirde farklı bir iklim ve bitki örtüsü ile karşılaşacaksınız. Kısacası Çin’I gezmek ülke içinde ülke gezmek gibi!

5 Kelimede “Çin”:
Sürpriz, Kalabalık, Egzotik, Karmaşık, Renkli

çin

Niye Gidilir?

Başkent Pekin’in cazibe merkezleri arasında, Tiananmen Meydanı, Mao Mozolesi, Yasak Şehir, Cennet Tapınağı, Beihai Parkı, Pekin Hayvanat Bahçesi ve tabii ki Çin Seddi bulunuyor. Fakat hatırlatmak gerekir ki Çin’deyken Pekin’e ‘Pekin’ derseniz kimse ne dediğinizi anlamayacaktır çünkü ülkede kentin adı Beijing olarak geçiyor.
Doğa aşıklarının mutlaka görmesi gereken yerlerin başında, gişe rekorları kıran Avatar filminden hatırlayacağınız Huangshan’da bulunan Yellow Mountain bulunuyor. Etrafındaki sisin Güneş ışığıyla buluşması ile altın rengine dönüşen dağ ve çevresi tam bir doğa harikası.
Bir kaç yüzyıl once küçük bir balıkçı kasabası olarak kurulan Şangay, şu an İstanbul kadar canlı ve hareketli; göz alıcı bir metropol. Geniş ve ışıl ışıl meydanları, modern ve tertemiz sokakları ve yemyeşil tapınak bahçeleri ile Çin’in en yaşanası kenti olan Şangay, sosyal hayatın da kalbi. Kendinizi New York’ta gibi hissedeceğiniz Şangay’da The Bund adı verilen bölgedeki kulüp ve restoranlara uğrayabilir y ada tüp geçitle karşı kıyıdaki Old City’e geçip şehrin tarihi dokusunu yakından görebilirsiniz.

Write A Comment