Almanya’nın sınırların ötesinde bir yaratıcılık, ahenk ve hoşgörü içinde yaşayan şehri Berlin; tarihinde yaşadığı tüm ayrılıkların üstesinden gelerek farklı kültürleri, dinamizmi, tarihi binaları, müzeleri ve sanat galerileriyle bohem kişiliğini ortaya koyuyor.

Prusya ve Alman İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu kadim kenti geçmişte ikiye bölen Brandenburg Kapısı’nı görmeli; Guggenheim Müzesi’yle başladığınız sanat turuna Bauhaus Tasarım Müzesi’ye devam etmeli; Nikolaiviertel’e giderek Eski Berlin’i keşfetmelisiniz. Hava karardığında birbirinden şık restoranlarında yemek yemeyi ve gece eğlencesini unutmayın!

berlin

Berlin’de Ulaşım

Berlin’de birden faza gün konaklayacak ve müzeleri de gezecekseniz mutlaka Berlin Pass satın almalısınız. Zir Berlin Pass hem müzeleri hem de ulaşımı kapsıyor. Berlin’de muhteşem bir metro ağı var. Her noktaya metro ile gitmek mümkün. Metro ile ulaşım sağlayacağınızı düşündüğümüz için uygun fiyatlar için bu kartı tavsiye ediyoruz. Bu kartın 2 günlük fiyatı 74 Euro, 3 günlük fiyatı ise 89 Euro. Berlin Pass kartınızı dilerseniz web sitesinden satın alabilirsiniz.

berlin

Berlin’de hava nasıl?

Türkiye’ye göre kuzeyde kaldığı için hava koşulları sizi biraz zorlayabilir. Eğer kışın gidecekseniz 0’ın altına düşen hava koşullarına hazırlıklı olun. Yazın ise 23-24 derece ortalamasıyla, Berlin’e gitmek için en ideal zaman. Sonuç olarak Berlin’e giderken yanınıza en kalın kıyafetlerinizi almanız da fayda var.

Berlin Gece Hayatı
Berlin deyince ilk akla gelenlerden biri de gece hayatı. Oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatına sahip olan Berlin’de herkese göre bir kulüp bulmak mümkün. İster Lady Gaga’nın parti evi Berghain Panaroma’da ister Kreuzberg’deki Chalet Club 3’teki 3 ayrı sahneden birinde dans edin. Açık hava partileri seviyorsanız Sisyphos şehrin dışında da olsa tam size göre olabilir. Plaj partisi atmosferinde dizayn edilmiş ve adeta bir karnavalın içindesiniz. En iyi müzik için Prince Charles’ı da es geçmeyin.

Write A Comment