Güney Amerika’ya gitmek herkesin hayalini kurduğu bir rüya gibi! Yıllardır gördüğümüz ülkelerden çok daha başka bir atmosfere sahip olan bu sıcacık ülkede pozitif enerjiyle dolmak garanti. Arjantin’in bize hissettirdiği en önemli şey, içinde her kültürden bir parça barındırmasına rağmen “kendine özgü” bir renge sahip olabilmesi! Ülke yakın tarihe dair birçok kült ismin vatanı.

Eva Peron, Ernesto Che Guevera, Borges ve efsane futbolcu Maradona bunlardan sadece bir kaçı. Ülkenin her yerinde, bu tarihsel kişiliklerden izlere rastlamak oldukça hoş bir duygu. Sözü başkent Buenos Aires’e getirirsek, kendisi için Paris klasının Güney Amerika’daki şubesi diyebiliriz! Avant – garde mimarisi ve kocaman bulvarlarıyla Buenos Aires nefes alan ve sürekli devinen bir kent. Gelelim asıl konuya: tango! Arjantin’i dünyaya tanıtan geleneksel dans tango, ülkenin her yerinde yaşanan ve yaşatılan bir kültür. Dans ve latin müziğine dair en büyük eğlenceyi Buenos Aires’in La Boca semtinde yaşadığımıza eminiz!

arjantin-jjturizm

5 Kelimede “Arjantin”:
Dans, Aşk, Nostalji, Güney, Sıcak

Niye Gidilir?

Arjantin mimari güzelliği itibariyle gerçekten baş döndürücü bir ülke. Arjantin’in Avrupa etkileşimli başkenti Buenos Aires, Paris’in daha sıcak ve latin versiyonu gibi. Buenos Aires’te mutlaka yapılması gerekenler: şehrin merkezi olarak kabul edilen Plaza Del Mayo’da başkanlık sarayı olan Casa Rosada’yı, sömürge döneminden kalan Cabildo binasını, neoklasik tarzdaki Katedral Metropolitana’yı ve kolonyal döneminden kalan Banka binalarını ve Gobierno Evi’ni görmek. 16 şeritten oluşan caddesi ve 140 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarı olan Avenida 9 Julio’da, caddenin orta bölgesinde Buenos Aires’in 400. kuruluş yıldönümü anısına dikilmiş büyük obeliski görmelisiniz. Aynı cadde üzerinde yer alan ve Latin Amerika’nın en iyi akustiğine sahip operası olarak kabul edilen gösterişli binası Teatro Colon (Kristof Kolomb Opera Binası) görülmesi gerekenler listenizde! La Boca semti, şehrin en “bohem” ve “sahici” yüzü. Burada yoksulluk ve neşe doğru orantılı sanki. Latin müziği ve tango sevenlerin mutlaka uğraması gereken bu rengârenk semtte eğlence hiç bitmiyor hatta sokaklara taşıyor!
Arjantin’e kadar gitmişken ülkenin en ilginç bölgelerinden olan Patagonya’yı görmeden olmaz! Arjantin’in güneyinde kalan bölgede daha önce hiç görmediğiniz bir bitki örtüsü ve doğal güzelliğin yanı sıra bambaşka bir kültür mirasıyla da tanışabilirsiniz.

Write A Comment